Jump to content
Gentleman's Military Interest Club
hucks216

Schacht, Hjalmar (NSDAP)

Recommended Posts

Dr. Hjalmar Schacht

Born: 22nd Jan 1877

Died: 3rd Jun 1970

President of the Reichsbank - dismissed in January 1939

Minister of Economics - resigned in November 1937

Involved in resistance activities against Hitler and after the July 20th bomb plot was imprisoned in various Concentration Camps.

Image: Letter

Edited by hucks216

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×