Jump to content
Gentleman's Military Interest Club

Recommended Posts

Hi,

I am trying to find more information on  the career of Major Anton Rzeszut (born 05 Aug 1889?).  The photo was taken 20 Dec 1940564685acb6a46_MajorRzeszut.thumb.jpg.a5a

I know he served in the Austro-Hungarian Army(no idea in what capacity) then the Austrian Bundesheeres, before the amalgamation into the German Wehrmacht.

Regards,

Ian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ian,

Perhaps if you post him in the imperial section too as the lads there are pretty sharp on this sort of thing?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ian,

As a start:  from the 1936 Austrian "Schematismus" I can provide the following information

Captain and company commander in Inf. R. 4 "Hoch- und Deutschmeister" in Vienna.

 

Date of rank as captain 27.01.1931.

 

He had the following awards and decorations:  all Austrian:

silb. Verdienstzeichen

silb. Tapferkeitsmedaille 2. Kl.

Karl Truppenkreuz

Verwund. Abz.

Milit. Dienstausz. 3. Kl. für Mannschaften

silb. Ehrenmedaille vom Roten Kreuz mit Kriegsdekoration

Kriegserringungsmedaille mit Kriegsdekoration

 

Andy

Edited by arb

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 1939 & 1940 he was serving as a Major (E) in the Wehrbezirkskommando Reid (Innkreis).

He is listed in the 1944/45 Rangliste as an Oberstleutnant with a seniority date of 01.08.1941.

Edited by hucks216

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gentlemen,

Thank you very much for the invaluable information. 

Arb, Your listing of his medals is of great assistance.

huck216, I am unfamiliar with the term 'Major (E) in the Wehrbezirkskommando'.  What is a Major (E)?

Regards,

Ian

Share this post


Link to post
Share on other sites

The (E) would stand for Ergänzungsoffizier - a Reserve category of service such as old officers called up to serve in such positions as the District Recruiting Offices. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks.  That makes sense especially considering he was born in Aug 1889, making him 50 at the start of WWII.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Here some Basic data:

Rzeszut Anton (*05.08.1889)

ÖBH1:      20.11.1918 Volkswehr-Leutnant (VwBaon Schtz.R. 1)

                01.05.1924 Oberleutnant

27.01.1931 Hauptmann (IR 4) [VBl. 1/1931]

24.04.1931 Silbernes Verdienstzeichen [VBl. 5/1931]

01.03.1932 vers. zur HSch [VBl. 2/1932]

01.01.1933 vers. zum IR 4 [VBl. 12/1932]

23.07.1936 Militärdienstzeichen für Offiziere 2. Klasse [VBl. 8/1936]

01.01.1938 Major (Trp.O, IR 4) [PVBl. 15/1937]

DWM:     

30.03.1938 vers. zum TJR (Wien) [PVBl. 4/1938]

01.10.1937 Major E (RDA) ( Stab WBK Ried/Innkreis)

                01.08.1941 Oberstleutnant

SV, STM2, VerwM2, OD2, D3, ÖKM.X, sVM-RK.KD

Funktionär der „Freien Vereinigung sozialistischer Militärgagisten“ [MAH, 31]

 

and here some more detailed:

Rzeszut Anton

geboren:                      05.08.1889 in Wien

verstorben:                  unbekannt                  

Religion:                     römisch-katholisch

Heimatberechtigt:        in Wien seit Geburt

Schulbildung:              Volksschule, Bürgerschule, Handelsschule, freies Lyzeum, alle in Wien

Zivilberuf:                   Privatbeamter

Familienstand              verheiratet; Vater: Eisenbahner

Sprachkenntnisse:       k. A.

Besondere Fähigkeiten:           k. A.

 

Militärische Laufbahn:

k.u.k. Armee:              07.10.1910 – 22.09.1913 eingerückt als Infanterist, ab 01.08.1914 aktiv

ehem. Truppenkörper: k.k. Schützenreg. Nr. 1

                                    Patrouillenkurs, Signalkurs, Skikurs

Volkswehr:                 20.11.1918 Volkswehrleutnant (Rangzahl 2) beim VwBaon Schtz.Reg. 1

Bundesheer:                            als Leutnant übernommen (19500)

                                   01.05.1920 gereiht in die BG 10 (Dienst des ZugsKdt im Verbande)

                                   01.07.1920 Oberleutnant (Titel)

                                    01.05.1921 definitiv als Offizier beim IR 2 eingeteilt

                                   06.08.1923 ernannt zum Oberleutnant (Rangzahl 23)

01.05.1924 eingereiht in die VII. DKl.  

01.07.1925 vorgerückt in den VI. DKl.

                                   1916 - 1927 Garnisonsreitkurs („gut“)

                                    27.01.1931 ernannt zum Hauptmann

                                   01.03.1932 versetzt zur Heeresschule

                                   01.07.1932 vorgerückt in die V. DKl.

                                   03.10.1932 dienstzugeteilt zum IR 4

                                   01.01.1933 versetzt zum IR 4

                                   1937 Fortbildungskurs für Hauptleute („sehr entsprechend“)

                                   01.01.1938 ernannt zum Major

Dt. Wehrmacht:           30.03.1938 versetzt zum III./TJgR

                                   erhält neues RDA als Major 01.10.1937 (60)

                                   01.08.1941 befördert zum Oberstleutnant E (11) beim W.B.K. Ried/I.

Verwundungen:          Handstreifschuss, Schrapnellverletzung am Fuß

Auszeichnungen:         SV, STM2, KTK, VerwM, D3, silb. EM-RK, ÖKM.X                                                                                            

Zitate:                          VBl. 2/1918 Staatsamt für Heerwesen  v. 22.11.1918, Offizierskartothek,

Schematismus 1928 – 1938, Keilig, Rangliste S. 239 (hier RZ 76 bei Obstlt),

RL1939 (hier Major E mit RZ 13)

 

Regards

 

Christian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Christian,

Thank you very much for the informative post.  You have supplied me with more information than I had ever hoped for.

Regards,

Ian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×