Jump to content
Gentleman's Military Interest Club

Recommended Posts

Kapitänleutnant August Thiele
Born: 26 Aug 1893
Died: 31 Mar 1981

Highest rank reached: Vizeadmiral

Kommandant des Segelschulschiffs "Horst Wessel"
Festungskommandanten Pommern
Kdr schweren Kreuzer "Lützow"
Admiral norwegische Nordküste
Chef des Stabes im Flottenkommando
Vertretung Admiral "Nordmeer"
Befehlshaber "Ausbildungsverband Flotte"
Befehlshaber der II. Kampfgruppe in der Ostsee
Befehlshaber der Kampfgruppe "Thiele"
Kommandierender Admiral östliche Ostsee

RK: 18 Jan 1941
EL: 14 Apr 1945
DKiG: 09 Mar 1945

 

Thiele, August.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×