Jump to content

Recommended Posts

884 Oesten, J?rgen Dieter Gustav Alexander

24-10-1913 Berlin-Grunewald / Potsdam / Preu?ische Provinz Brandenburg

Linien Seeoffizier Eintritt in Reichsmarine / Kriegsmarine, Crew 1933

01-04-1933 Offiziersanw?rter

01-07-1934 F?hnrich zur See

01-04-1936 Oberf?hnrich zur See

01-10-1936 Leutnant zur See

01-06-1938 Oberleutnant zur See

01-03-1941 Kapit?nleutnant

01-12-1944 Korvettenkapit?n

06-06-1939 Deutsches Spanien Kreuz in Bronze ohne Schwerter (when serving in Leicht Kreuzer Karlsruhe 12/36-05/37)

21-12-1939 Eisernes Kreuz 2. Klasse (when serving as Kdt. U 61 08/39-07/40)

11-01-1940 U-Boots-Kriegsabzeichen 1939 (when serving as Kdt. U 61 08/39-07/40)

28-02-1940 Eisernes Kreuz 1. Klasse (when serving as Kdt. U 61 08/39-07/40)

26-03-1941 Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes (when serving as Kdt. U 106 09/40-10/41)

01-09-1944 U-Boots-Frontspange in Bronze (when serving as Kdt. U 861 09/43-05/45)Officer)Kommandant U 61 / U-Flottille Emsmann, Kiel u. 1.U-Flottile, Kiel (Commander. Completed eight war patrols 137 days. Made one transfer sailing 1 day. Sank 5 merchant ships 12.670 GRT, sank 1 tanker 6.998 GRT and damaged by a mine 1 merchant ship 4.434 GRT. Oblt. J?rgen Oesten was removed from the command and replaced by Kptlt. Wolf-Harro Stiebler)

24/09/1940-19/10/1941 Kommandant U 106 / 2.U-Flottille, Wilhelmshaven / Lorient (Commander. Made three war patrols 179 days. Sank 10 merchant ships 60.028 GRT, damaged 1 battleship 31.100 Dton and damaged 1 merchant ship 7.995 GRT. Kptlt. J?rgen Oesten was removed from the command and replaced by Oblt. Hermann Rasch)

02/09/1943-09/05/1945 Kommandant U 861 / 4.U-Flottille, Stettin; 12.U-Flottille, Bordeaux u. 33.U-Flottille, Flensburg (Commander, Made two war patrols 250 days. Made two transit sailing 3 days. Sank 1 merchant ship converted as troop transport 1.737 GRT, sank 3 merchant ships 20.311 GRT and damaged 1 tanker 8.139 GRT. Surrendered at Drontheim)

08-05-1945 Kriegsgefangen nach Kapitulation. Britische Krieggefangenschaft im Kriegsgefangen Lager. Gefangenschaft entlassen in 02-03-1947 (Detained after capitulation. British custody in POW Camp 172 Holywood Camp located in Belfast-Northern Ireland later transferred to Camp 9 Kempton Park Race Course located in Sunbury on Thames, Middx & Quorn Loughborough-Leicester, later transferred to Camp 18. Featherstone Park, Haltwhistle-Northumbria, later transferred to Camp 300 Wilton Park located in Beaconsfield-Buckinghamshire-England , later transferred to Camp 17 Lodge Moor Camp in Sheffield-England, tranfered again to Camp 18. Featherstone Park, Haltwhistle-Northumbria and finally transfered to Camp 168, Glen Mill in Wellyhole Road in Oldham, Lancashire-England. Released from captivity in 02-03-1947)

Cheers, Fernando

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...