Jump to content

Share you imperial German ribbon bars


Recommended Posts

10 hours ago, ccj said:

That bar belonged to later Generalleutnant Kurt Schreiber.

01.04.1875 geboren in Langenschwalbach, heute Bad Schwalbach
01.03.1894 Fahnenjunker im 5. Pommersches Infanterie-Regiment "Prinz Moritz von Anhalt-Dessau" Nr. 42
18.10.1894 Fähnrich
18.08.1895 Sekondeleutnant und Kompanieoffizier im 5. Pommersches Infanterie-Regiment "Prinz Moritz von Anhalt-Dessau" Nr. 42
01.04.1897 5. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 148 
01.10.1898 Bataillonsadjutant im 5. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 148
01.01.1899 Leutnant 
01.10.1902 Erzieher im Haupt-Kadetten-Haus nach Groß-Lichertfelde 
01.04.1905 Adjutant des Hauptkadettenhauses 
22.04.1905 Oberleutnant 
29.04.1906 Heirat mit Paula Mayer-Reddersburg
27.01.1911 Hauptmann und Kompaniechef im 5. Großherzoglich-Hessisches Infanterie-Regiment Nr. 168 
00.00.0000 Führer des I. Bataillons
18.07.1915 Kommandant des Hauptquartiers der Armee-Abteilung C
27.01.1917 Major
01.12.1917 Kommandant vom Kadettenhaus Plön
01.07.1918 Adjutant des Generalinspekteurs des Militärischen Erziehungs- und Bildungswesens
01.10.1919 Reichswehrministerium (RWM) Adjutant der Inspektion des Erziehungs- und Bildungswesens (In 1)
01.05.1922 Oberstleutnant
01.01.1924 Kommandeur des I. (Hanseat.) Bataillons vom 16. Infanterie-Regiment in Bremen
01.02.1927 Oberst und Chef der Heeres-Personal-Abteilung 2 (P 2) im RWM in Berlin
01.10.1929 Generalmajor 
01.02.1930 Kommandant von Berlin 
31.01.1931 Verabschiedung aus dem aktiven Dienst der Reichswehr und Charakter als Generalleutnant
00.00.1939 Kommandeur Division z.b.V. 430
01.12.1939 Kommandant der Oberfeldkommandantur 570 (OFK 570) 
01.07.1940 Chef Militärverwaltungsbezirk A (Nordwestfrankreich)
01.02.1941 Generalleutnant z.V.
01.12.1941 Kommandant von Hannover
31.03.1943 Versetzung in den Ruhestand
27.05.1964 verstorben in Göttingen

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nicolas7507 said:

18.07.1915 Kommandant des Hauptquartiers der Armee-Abteilung C
27.01.1917 Major
01.12.1917 Kommandant vom Kadettenhaus Plön
01.07.1918 Adjutant des Generalinspekteurs des Militärischen Erziehungs- und Bildungswesens

Thanks, I have two other ribbon bars of this man with the Hindenburg Cross.

Can anyone tell me more of what these wartime assignments?

 

 

Here’s another ribbon bar. It’s named to Reinhard Thaler, 1871-1938;

1914 Captain Telegraphen Btl 6

0000-0000 Commander of the Signal Troops at Great Headquarter of the German Army

would like more details. I wonder if he was awarded any Prussian orders in WW1.

 

A4ACA530-29BC-4A4C-87D3-37315DE822B9.thumb.jpeg.0c3a4ec42e824367d4dac6db45c59d8a.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ccj said:

Here’s another ribbon bar. It’s named to Reinhard Thaler1871-1938;

1914 Captain Telegraphen Btl 6

0000-0000 Commander of the Signal Troops at Great Headquarter of the German Army

would like more details. I wonder if he was awarded any Prussian orders in WW1.

Here is his entry in the 1926 Honour Rank List (Oberstleutnant a.D.)

Thaler.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...