Jump to content

Recommended Posts

SS-Brigadeführer Max Simon

Born: 6th Jan 1899

Died: 1st Feb 1961

Highest rank reached: SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS

Kdr. SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 1

Kdr. 16.SS-Panzer-Grenadier-Division "Reichführer-SS"

Kom.Gen. XIII.SS-Armeekorps

Ritterkreuz - 20th Oct 1941 / Eichenlaub - 28th Oct 1944

DKiG - 9th Oct 1944

Image: PAB citation

Edited by hucks216

Share this post


Link to post
Share on other sites

He also commanded SS Division "Totenkopf" twice, substituting for Eicke and finally replacing him when Eicke was killed Feb 1943.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...