Jump to content

Deutschritter

Standard Membership
  • Content Count

    41
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About Deutschritter

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Berlin

Recent Profile Visitors

166 profile views
  1. Thank you, Kriegsmarine Admiral, what great information! Hugo and Oscar are both in the Ranglisten, Hugo as Schuckmann I, Oscar as Schuckmann II, but what is funny, Hugo went to the Marine des Norddeutschen Bundes on 24.5.1965, Oscar already on 9.6.1864 (maybe as Schiffsjunge?), therefore I thought he was older. Hugo, although, was promoted faster, Unterleutnant zur See on 23.11.1869, Oscar on 19.4.1870. Both had the Kriegsdenkmünze für die Feldzüge 1870–71. As to Hugo being Vizeadmiral zur Disposition (probably before WWI?!), I found that in the "Neues Adels-Portefeuille 1200 bis 1945",
  2. He must have gotten the "Stern zum Roten Adlerorden II. Klasse mit Eichenlaub" on 9 November 1901, because in the Rangliste 1901 (nach dem Stande vom 8. Mai 1901) he already has the RAO2mE. The "Gesamtliste" seems to have a mistake there. Do you happen to have exact birth and death dates? Did he become Vizeadmiral zur Disposition in WWI, I think I read that somewhere. Thanks! Do you know more about his (older?) brother Oscar?
  3. Yes, thank you, but it is hard to believe, that he would be forced into retirement during a world war, were every admiral was needed. I also read that it could have been his health after the lost battle (Gefecht auf der Doggerbank), probably "Niedergeschlagenheit und nervliche Belastung". Too bad, we will never know.
  4. Nice picture (1 January 1904, Tsingtau); from left (first row): Hauptmann Ludwig Gandenberger von Moisy, Governor Kapitän zur See Oskar von Truppel, Adalbert Prinz von Preußen (1884–1948), Chef des Stabes Korvettenkapitän Felix Funke, Kapitän zur See Malte Freiherr von Schimmelmann, Kommandant SMS „Hertha“ und militärischer Begleiter des Prinzen.
  5. Thank you for the decorations, this really helped. I can contribute his Beförderungen: 20.4.1882 Kadett 15.5.1883 Seekadett 18.7.1885 Unterleutnant zur See 20.4.1889 Leutnant zur See 13.5.1895 Kapitänleutnant 11.1.1902 Korvettenkapitän 30.3.1906 Fregattenkapitän 15.10.1907 Kapitän zur See 18.11.1912 Konteradmiral 18.9.1915 mit dem Charakter als Vizeadmiral verabschiedet (I still do not exactly know why)
  6. Greetings, Raymond Mann! Felix Funke served in Tsingtau as Chef des Stabes der Militärverwaltung des Gouvernements Kiautschou under Oskar von Truppel from 1902 (he already had 8 decorations up to this time) until summer 1906. Here you have him as Fregattenkapitän in spring 1906 ... I doubt he got so many extra decorations between 1905 (your picture) and 1906 (my picture).
  7. Here are his hard to find promotion dates: 31. Mai 1871 Kadett 19. Dezember 1874 Unterleutnant zur See 17. September 1878 Leutnant zur See 18. Mai 1886 Kapitänleutnant 28. September 1893 Korvettenkapitän 26. Juli 1897 Fregattenkapitän 12. Juni 1899 Kapitän zur See 14. März 1905 Konteradmiral 9. November 1907 Vizeadmiral 27. Januar 1911 Admiral
  8. You are very welcome. I looked at a few more pictures, and that seems to be him. Here another picture with the Heeresbergführer-Abzeichen hanging loosely from von Leeb's right pocket. I have always wondered, and maybe you know, why did Generalfeldmarschälle sometimes wear the General-Kragenspiegel and sometimes ones like in this picture? Thank you!
  9. According to ths picture, yes. I also have him listed as "Inhaber". Here another picture with Heeresbergführer-Abzeichen and Eiserner Halbmond.
  10. Here is what I have on his decorations, but only until 1912: Ehrenritter des Johanniter-Ordens im März 1890 Roter Adlerorden, IV. Klasse ... 1901 die Krone zur IV. Klasse erhalten Fürstlich Hohenzollern'sches Ehrenzeichen, Ehrenkreuz III. Klasse (HEK3) Verdienstorden Philipps des Großmütigen, Ritterkreuz I. Klasse (GHVP3a) ... nach Rangliste 1894 Schwerter zum Ritterkreuz I. Klasse erhalten (GHVP3a⚔) Orden der Eichenkrone, Ritterkreuz (LEK5) Preußischer Kronenorden, III. Klasse Sankt-Stanislaus-Orden, II. Klasse (RSt2) Fürstlich Schaumburg-Lipp
  11. 1895 until 1902 diensttuender Flügeladjutant des Kaisers, since 12 September 1895 Major and already Rechtsritter (neck order). That's him! What a great picture.
×
×
  • Create New...